Zlew a umywalka - czym się różnią?

person Napisany przez: list Kategoria: Zlewy granitowe BRENOR Sp. z o.o. Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Hit: 786

Podczas remontu, jak i urządzania nowego, świeżo oddanego do użytku wnętrza, wiele z pozoru błahych kwestii, może nas zaskoczyć. Jedną z takich właśnie jest zlew i umywalka. Wyglądają podobnie, lecz mają różne zastosowania. Zlew przyda się w kuchni, a umywalka w łazience. Wszystko ze względu na ich parametry. Wyjaśniamy zatem, czym się różnią - zlewozmywak a umywalka? Jak dopasować odpowiednie akcesoria do kuchni? Poznaj nasze propozycje!

Zlewozmywak a umywalka — poznaj różnicę

Dla wielu osób zlew a umywalka to dwie różne rzeczy. Jeśli jednak dopiero zaczynasz remont w swoim domu, może wydać Ci się kłopotliwe dokładne rozróżnienie tych dwóch przedmiotów użytkowych. Oczywiście, różnice widać już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim umywalka znana jest już od bardzo dawna. Kiedyś stanowiła po prostu rodzaj szafki, w której znajdowała się specjalna misa na wodę do obmywania oraz przybory toaletowe. Zwykle też dla komfortu przy szafce umieszczano stołek. W bogatych domach dawniej pomieszczenie z taką misą nazywano właśnie umywalką. Dopiero z czasem to sam przedmiot przejął taką nazwę, a ze względów praktycznych stał się elementem podłączanym do kanalizacji.

Zlewozmywak a umywalka - no dobrze, ale czym w takim razie jest to pierwsze? Współcześnie jest podstawowym wyposażeniem kuchni, a dawniej opisywano go jako misę przytwierdzoną do ściany i połączoną z kanałem. Miała metalowe wykończenie i początkowo użytkowano ją jedynie na zewnątrz. Dzisiaj jednak jest stałym elementem kuchni. Różnica między zlewem a umywalką z pewnością jest już dostrzegalna. Bez problemu odróżnisz więc te dwa elementy od siebie - umywalka to akcesorium, w którym się umyjesz, natomiast zlewozmywak będzie Ci służył do mycia naczyń. W praktyce trudno pomylić te dwa akcesoria.

Rodzaje umywalek bez przelewu i ich akcesoria

Wiesz już, czym wyróżnia się zlew, a czym umywalka. Musisz też wiedzieć, że oferty producentów zwykle obejmują różne rodzaje umywalek. Często rozróżnia się te akcesoria jako bezprzelewowe. Możesz znaleźć m.in.:

 • umywalki montowane w blacie - nie wymagają specjalnego, dodatkowego odpływu. Pasują doskonale do różnych łazienek;
 • umywalki nablatowe - nie wymagają wycinania w blacie otworu, a ich montaż jest bardzo prosty. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to miejsce na odpływ oraz przyłącza. To wygodne rozwiązanie, które producenci proponują zwykle w klasycznych kolorach - czarnym lub białym.

Pamiętaj, że wybór umywalki zależy od Twoich preferencji estetycznych. Na rynku znajdziesz naprawdę wiele propozycji. Musisz jednak pamiętać, że są one odpowiednie jedynie do łazienek. Skoro jednak znasz już różnicę między zlewem a umywalką, z pewnością nie sprawi Ci to problemu.

Do umywalki będziesz jednak potrzebować także kilku akcesoriów. Pierwszy z nich to syfon. Do modeli bezprzelewowych każdy się sprawdzi, lecz zwróć uwagę na jego odporność. Oprócz tego nie zapomnij dopasować odpowiedniego korka. To element, który nie zamyka zupełnie przepływu wody. Dużą popularnością cieszą się korki push-open, które pozwolą Ci w razie potrzeby szybko odblokować odpływ i odprowadzić wodę. Będzie to z pewnością bardzo praktyczne rozwiązanie.

Zlew a zlewozmywak — jaki dopasować do kuchni?

Zlew a zlewozmywak - czy i tutaj zachodzi jakaś różnica? Wiele osób stosuje te dwa pojęcia zamiennie, mając na myśli po prostu miejsce do mycia naczyń. Zlew jednak dawniej uchodził za miejsce do wylewania pomyj, obecnie jednak używa się tej nazwy w słownictwie branżowym, np. zlew laboratoryjny. W praktyce jednak same słowa zlew lub zlewozmywak zwykle kojarzą się z akcesoriami montowanymi w kuchni.

Przy wyborze zlewozmywaka dla siebie, możesz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim zlewy kuchenne tworzy się z różnych materiałów. Spotkasz metalowe rozwiązania, które były jednymi z pierwszych, pojawiających się na rynku, a także wiele innych, pojawiających się z czasem, jak np. zlewy granitowe. Wyglądają inaczej, pięknie się prezentują i są zdecydowanie modnym akcentem w kuchni, niekiedy nawet i dekoracyjnym. Przy wyborze zlewu ważna będzie jednak nie tylko estetyka i design, lecz także to, czy jesteś praworęczny, czy leworęczny. W praktyce te drugie mogą być trudno dostępne, dlatego najlepszym wyborem jest zastosowanie zlewów odwracalnych. Możesz je zamontować dowolnie, a więc ociekacz będziesz mógł ustawić zarówno z prawej, jak i z lewej strony. W ten sposób zapewnisz sobie komfort, a zarazem oszczędzisz czas na szukaniu zlewów typowo dla osób leworęcznych.

Zlew a umywalka? Które do kuchni? Poznaj nasze propozycje

Czym się różnią zlew a umywalka, z pewnością jest już jasne. Trudno pomylić te dwa akcesoria, gdy zna się ich zastosowanie i regularnie się z nich korzysta. O ile wybór umywalki do łazienki jest raczej prosty, o tyle dopasowanie zlewu do kuchni to już nieco bardziej wymagające zadanie, które wymaga chwili namysłu. Postanowiliśmy wyróżnić dla Ciebie nasze rozwiązania, które objęte są wieloletnią gwarancją. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę na:

 • zlew jednokomorowy - to świetne rozwiązanie do niewielkich kuchni, w których celem jest zachowanie jak największej części blatu roboczego. Takie zlewy mogą mieć jedną komorę oraz małą przestrzeń na ociekacz. U nas znajdziesz modele wytrzymałe, granitowe. Dopasujesz do nich także estetyczne baterie kuchenne.
 • zlew podwieszany - kolejna nasza propozycja, która zyskuje na popularności. To również konstrukcje solidne, wykonane z granitu. Montuje się je w otworze blatu. Wśród tych rozwiązań znajdziesz modele, które wpasują się w różne style aranżacyjne. Zlewy tego typu są dostępne w wersji jednokomorowej, jak i dwukomorowej. Możesz dopasować wariant w kolorze czarnym, białym, piaskowym, a także jasnoszarym.


Wybierz idealne akcesoria do swojej kuchni!

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Edytor motywów

Wyczyść

Te obrazy w folderze YOURTHEME/assets/img/patterns/

 • Załącznik
 • Pozycja
 • Powtarzać
Wyczyść
Wyczyść

Te obrazy w folderze YOURTHEME/assets/img/patterns/

 • Załącznik
 • Pozycja
 • Powtarzać
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść

Te obrazy w folderze YOURTHEME/assets/img/patterns/

 • Załącznik
 • Pozycja
 • Powtarzać
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść

Rejestracja nowego konta