Urządzamy kuchnię – gdzie umieścić zlew do szafki?
Od prawidłowego rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia naszej kuchni zależeć będzie zawsze nasza osobista wygoda, a zatem i skuteczność wykonywania poszczególnych obowiązków domowych. Być może powstające jeszcze około dwudziestu lat temu mieszkania przyzwyczaiły nas do tego, że kuchnie są budowane na planie niezwykle ciasnego i długiego prostokąta, a cały blat i wszystkie sprzęty rozmieszczone są po jednej stronie pomieszczenia. Jednak czasy się zmieniają…
Współczesne budownictwo opiera się przede wszystkim na zasadzie funkcjonalności mającej na celu ułatwienie życia poszczególnym domownikom. Niewielu z nas wie, że zlew do szafki umiejscowiony pośrodku długiego blatu kuchni nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Otóż możliwości jest znacznie więcej – trzeba się tylko trzymać pewnych określonych zasad. Bez względu bowiem na to, czy decydujemy się na zlew pod oknem, czy też może w innym miejscu, należy pamiętać o tym, że powinien on się znajdować na jednym z wierzchołków trójkąta wyznaczonego przez rozmieszczenie lodówki, kuchenki oraz zlewu. To tzw. zasada trójkąta roboczego, która jest podstawą każdego projektu mającego na celu ergonomiczne urządzenie kuchni. Dzięki zachowaniu odpowiedniego dystansu pomiędzy tymi trzema punktami wykonywanie wszelkich prac staje się o wiele łatwiejsze, a tym samym – przyjemniejsze.
Wytrzymałość surowca gwarancją zadowolenia
Funkcjonalność nie jest jednak jedyną zasadą, jaka powinniśmy się kierować, urządzając swoją wymarzoną kuchnię. Otóż pamiętać należy, że jest to jedno z najbardziej eksploatowanych przez wszystkich domowników pomieszczeń w całym mieszkaniu. Korzysta się w nim z wielu – nierzadko ostrych – narzędzi, poddaje się je działaniu zmiennych temperatur, używa się w nim rozmaitych środków czystości. Warto zatem postawić na zlew z granitu, który spokojnie przetrzyma wszystkie przeciążenia, jakim będziemy go poddawać – czy to podczas nieostrożnego odkładania do niego ciężkiego garną lub ostrego noża, czy też podczas odcedzania makaronu. Żadna z tych czynności nie powinna wyrządzić mu najmniejszej nawet szkody. Wykonany z materiałów kompozytowych granitowy zlewozmywak zachowuje swoje właściwości nawet w trudnych warunkach, pozostając odpornym na gwałtowne zmiany temperatur oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Stanowi on najlepsze z dostępnych obecnie rozwiązań na rynku – zarówno pod względem odporności na czynniki zewnętrzne, jak i funkcjonalność. Granitowy zlew kuchenny to po prostu rozwiązanie na miarę dwudziestego pierwszego wieku, które zapewnia wszystko, czego oczekuje się dziś od wyposażenia kuchennego, będąc przy tym niezwykle ciekawą propozycją pod względem designu.
Elegancki zlew kuchenny granitowy – szary lub czarny
Współcześnie we wzornictwie dominują przede wszystkim tendencje minimalistyczne, co oznacza, że łączy się ze sobą głównie jednolite pod względem faktur, materiału czy koloru elementy. Doskonale do każdej współczesnej kuchni dopasuje się zatem zlew granitowy czarny, który świetnie kontrastuje na przykład z drewnianymi blatami. Naturalny kolor dębu, orzechu lub buku idealnie komponuje się z czernią grafitu i bielą szafek kuchennych. Generalnie współcześnie raczej odchodzi się od stosowania wielobarwnych rozwiązań, a skupia się na stosowaniu podstawowych kolorów – bieli, czerni czy szarości. Przykładem znakomitej kompozycji może być zlew kuchenny granitowy szary połączony z szarymi sprzętami AGD oraz naturalnymi akcentami drewnianych mebli. Łączenie ze sobą jedynie dwóch kolorów tak naprawdę nigdy nie wyjdzie z mody, pozwala bowiem dobierać dowolne akcenty w postaci patery z owocami lub poszczególnych akcesoriów kuchennych takich jak młynek do soli i pieprzu. Możliwości jest naprawdę wiele, należy jednak pamiętać o praktycznym zastosowaniu każdego z wybieranych rozwiązań, a dzięki temu z pewnością uda się wykończyć kuchnię prawdziwych marzeń – jednocześnie piękną, funkcjonalną oraz niezwykle wytrzymałą.
Komentarze
Napisz komentarz