Umywalka z przelewem czy bez przelewu? Co to oznacza? Którą wybrać?

person Napisany przez: list Kategoria: Zlewy granitowe BRENOR Sp. z o.o. Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Hit: 76

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym różni się umywalka z przelewem od umywalki bez przelewu? Jaka jest ich specyfika i które rozwiązanie lepiej spełni Twoje domowe potrzeby? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, co oznaczają te terminy i podpowie, którą umywalkę wybrać, zgodnie z Twoimi preferencjami i oczekiwaniami.

Czym jest umywalka z przelewem?

Co to znaczy „umywalka z przelewem”? Umywalka z przelewem to standardowa umywalka, której kluczową cechą jest dodatkowy otwór znajdujący się zazwyczaj u góry, blisko tylnej ścianki. Z punktu widzenia technicznego, jest to udogodnienie mające na celu zapobiegać przelewaniu się wody poza umywalkę. Przelew umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody, który mógłby powstać na skutek zatkanego odpływu. Działa to na prostej zasadzie - kiedy poziom wody osiąga wysokość przelewu, nadmiar jest odprowadzany do kanalizacji.

Główną zaletą takiej umywalki jest więc ochrona przed przypadkowym zalaniem. Przykładowo, gdy zostawimy kran otwarty, a odpływ będzie zablokowany, woda zacznie płynąć przez przelew, zamiast wylewać się na podłogę. Co więcej, dla wielu ważny jest również estetyczny aspekt. Przelew może mieć różne formy i style, które dodają uroku całemu wystrojowi łazienki. Znając więc zalety, jakie niesie ze sobą umywalka z przelewem, warto rozważyć jej wybór podczas planowania lub modernizacji łazienki.

Czym jest umywalka bez przelewu?

Umywalka bez przelewu - co to znaczy? Umywalka bez przelewu, jak sama nazwa wskazuje, to model umywalki, który nie posiada dodatkowego otworu przelewowego, a więc systemu zapobiegającego przypadkowemu przelewaniu się wody. Oznacza to, że w przypadku zamknięcia korkiem odpływu i pozostawienia otwartego kranu, woda może się przelewać na zewnątrz, zamiast być odprowadzaną przez przelew.

Pomimo tej oczywistej różnicy, umywalka bez przelewu ma też swoje zalety. Obecność całkowicie zamkniętej powierzchni może przyczyniać się do bardziej eleganckiego i minimalistycznego wyglądu - skupia wzrok na samej umywalce, a nie na innych elementach. Dodatkowo brak dodatkowych otworów sprawia, że taka umywalka jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, ponieważ nie gromadzi się tam nadmiar wody i osadów. Mimo braku systemu zapobiegającego przelewaniu odpowiednie korzystanie z umywalki bez przelewu eliminuje to ryzyko. Zdecydowanie wybór umywalki bez przelewu powinien zależeć od indywidualnych preferencji oraz opierać się na względach estetycznych i funkcjonalnych.

Różnice pomiędzy umywalką z przelewem i bez przelewu

Porównując umywalkę z przelewem i bez przelewu, najbardziej widoczna różnica to właśnie obecność lub brak dodatkowego otworu. Umywalka z przelewem posiada ten otwór, który służy jako zabezpieczenie przed przypadkowym wylaniem się wody na podłogę. Kiedy woda osiąga poziom przelewu, jest odprowadzana do kanalizacji, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, kiedy odpływ jest zatkany lub kran został przypadkowo pozostawiony włączony. Wizualnie, umywalka z przelewem może dodatkowo posiadać różne formy i style przelewu, co wpływa na estetykę łazienki.

Z drugiej strony, umywalka bez przelewu nie ma takiego systemu ochrony przed przelewem. Jeżeli kran będzie nadal otwarty, a odpływ zatkany, woda zacznie się przelewać na zewnątrz. Mimo to umywalka bez przelewu ma swoje zalety. Często zapewnia bardziej minimalistyczny i elegancki wygląd, a brak dodatkowego otworu ułatwia utrzymanie czystości. Wybór pomiędzy umywalką z przelewem a bez przelewu powinien zależeć od indywidualnych preferencji, oczekiwań i potrzeb związanych z funkcjonalnością oraz estetyką łazienki.

Zalety i wady - umywalka z przelewem

Wybierając umywalkę z przelewem, zapewniamy sobie dodatkowe zabezpieczenie przed niekontrolowanym wylewaniem wody. Główną zaletą takiego rozwiązania jest zatem bezpieczeństwo, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy kran zostaje nieumyślnie pozostawiony otwarty, a odpływ jest zatkany. Woda wówczas płynie przez przelew, nie wylewając się na podłogę, co przekłada się na unikanie niepotrzebnych szkód i bałaganu. Z punktu widzenia czystości, przelew pełni również rolę odprowadzania części wody, co może zapobiegać gromadzeniu się osadu i ułatwiać częściowo utrzymanie higieny.

Jednak umywalka z przelewem ma także swoje wady. Dodatkowy otwór przelewu może być uznany za mniej elegancki. Dla niektórych może to być istotne i wpływać negatywnie na ogólny wygląd łazienki. Ponadto, czyszczenie umywalki z przelewem może wymagać więcej czasu i wysiłku, ze względu na konieczność regularnego usuwania osadu z wnętrza przelewu. Kolejnym aspektem jest także konieczność prawidłowej instalacji i utrzymania przelewu, który musi być włączony do systemu kanalizacyjnego. Podsumowując, umywalka z przelewem to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, które jednak wiąże się z pewnymi wyzwaniami i może nie pasować do każdej estetyki łazienki.

Zalety i wady - umywalka bez przelewu

Decydując się na umywalkę bez przelewu, warto znać jej zalety i wady. Przy wyborze tego rozwiązania, na pierwszym planie jest estetyka. Bez dodatkowych otworów na powierzchni, umywalka bez przelewu prezentuje się minimalistycznie i elegancko, co docenią miłośnicy współczesnych, czystych linii. Inna zaleta to łatwość w utrzymaniu czystości. Brak przelewu oznacza brak miejsca, w którym mogą gromadzić się osady i nieczystości.

Wśród wad można wskazać na brak zabezpieczenia przed zalaniem. W przypadku zapomnienia o zakręceniu wody, gdy odpływ jest zamknięty, woda zaczyna się wylewać poza umywalkę. Dlatego ważne jest, aby zawsze pamiętać o zamknięciu kranu. Warto uwzględnić również takie kwestie, jak:

 • Koszt – umywalki bez przelewu mogą być droższe w porównaniu do standardowych modeli,
 • Zakup dodatkowych akcesoriów – dla umywalek bez przelewu, sugerowane są specjalne korki do zlewu, które umożliwiają kontrolę wypływu wody,
 • Montaż – instalacja umywalki bez przelewu może wymagać dodatkowego wysiłku lub profesjonalnego montażu.

Korzystanie z umywalki bez przelewu wiąże się zatem z pewnymi wyzwaniami, ale dla wielu entuzjastów nowoczesnej estetyki, te niewielkie trudności mogą być w pełni rekompensowane przez elegancki wygląd i łatwość w czyszczeniu.

Którą umywalkę wybrać?

Stojąc przed wyborem odpowiedniej umywalki, zapewne zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest umywalka z przelewem, czy bez przelewu? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, warto więc zastanowić się, które z nich najbardziej odpowiadają Twoim osobistym potrzebom i preferencjom. Poniżej znajduje się lista punktów, które warto wziąć pod uwagę:

 • Bezpieczeństwo – jeśli często zapominasz o zakręceniu wody lub masz dzieci, które mogą pozostawić kran otwarty, umywalka z przelewem może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Działa ona jako zabezpieczenie przed przypadkowym wylaniem się wody na podłogę.
 • Estetyka – jeśli zależy Ci na minimalistycznym i eleganckim wyglądzie łazienki, może bardziej przypaść Ci do gustu umywalka bez przelewu. Bez dodatkowych otworów, prezentuje się niezwykle nowocześnie i estetycznie.
 • Czyszczenie – umywalka bez przelewu jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, ponieważ nie ma wewnątrz dodatkowych otworów, gdzie mogą zbierać się osady.
 • Cena – zazwyczaj umywalki bez przelewu są nieco droższe od modeli z przelewem. Jeżeli masz ograniczony budżet, może to wpłynąć na Twój wybór.

Rozważając powyższe kwestie, będziesz mógł dokonać bardziej świadomego wyboru między umywalką z przelewem a bez przelewu, najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Podsumowanie - zdecyduj sam!

Podsumowując, wybór między umywalką z przelewem a umywalką bez przelewu zależy od osobistych preferencji i potrzeb. Umywalka z przelewem oferuje dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym wylaniem wody, natomiast umywalka bez przelewu prezentuje się bardziej minimalistycznie i estetycznie. W kontekście utrzymania czystości, umywalka bez przelewu jest łatwiejsza do czyszczenia.

 • Umywalka z przelewem - więcej bezpieczeństwa, ale wymaga regularnego czyszczenia,
 • Umywalka bez przelewu - bardziej estetyczna, łatwiejsza do utrzymania w czystości, ale brak zabezpieczenia przed zalaniem.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Edytor motywów

Wyczyść

Te obrazy w folderze YOURTHEME/assets/img/patterns/

 • Załącznik
 • Pozycja
 • Powtarzać
Wyczyść
Wyczyść

Te obrazy w folderze YOURTHEME/assets/img/patterns/

 • Załącznik
 • Pozycja
 • Powtarzać
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść

Te obrazy w folderze YOURTHEME/assets/img/patterns/

 • Załącznik
 • Pozycja
 • Powtarzać
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść
Wyczyść

Rejestracja nowego konta